Huzursuz Bacak Sendromu

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen Huzursuz Bacak Sendromu, sinir sisteminin, bacakları hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtüye neden olduğu yaygın bir durumudur. Ayrıca ayaklarda, baldırlarda ve uyluklarda hoş olmayan bir sürünme veya sürünme hissine de neden olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Rahatsız Bacak Sendromu olarak da adlandırılan Huzursuz Bacak Sendromunda semptomlar, hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Ağır vakalarda, Huzursuz Bacak Sendromu çok rahatsız edici olabilir ve kişinin günlük aktivitelerini bozabilir. Uykuda periyodik uzuv hareketleri (PLMS) olarak bilinen bacakların ve kolların istemsiz sarsılmasıyla da ilişkilidir. Bazı kişilerde ara sıra Rahatsız Bacak Sendromu belirtileri görülürken, bazılarında her gün görülür.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Vakaların çoğunda, Huzursuz Bacak Sendromunun belirgin bir nedeni yoktur. Bu, idiyopatik veya birincil Huzursuz Bacak Sendromu olarak bilinir ve genetik olabilir. Bazı nörologlar (sinir sistemini etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde uzmanlar), Huzursuz Bacak Sendromunun semptomlarının, vücudun dopamin adı verilen bir kimyasalı nasıl ele aldığıyla ilgili olabileceğine inanmaktadır. Dopamin, kas hareketini kontrol etmede rol oynar ve Huzursuz Bacak Sendromu ile ilişkili istemsiz bacak hareketlerinden sorumlu olabilir.

Bazı durumlarda, Rahatsız Bacak Sendromu, demir eksikliği anemisi veya böbrek yetmezliği gibi altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanır. Bu ikincil Huzursuz Bacak Sendromu olarak bilinir. Huzursuz Bacak Sendromu ile hamilelik arasında da bir bağlantı bulunmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu, her 5 hamile kadından 1’inde ve hamileliğinin son 3 ayında görülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında ayak sallama hastalığı olarak adlandırılan Huzursuz Bacak Sendromunda, bacaklarda gerilme isteği ve vücutta huzursuzluk hissi gözlenebilir. Bununla birlikte en sık rastlanan Huzursuz Bacak Sendromu belirtileri şunlardır:

  • Akşamları artan belirtiler
  • Geceleri yoğunlaşan bacak seğirmesi
  • Bacaklarda ortaya çıkan; gerinme, sürtünme, seğirme ve ağrı gibi duyumlar

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Huzursuz Bacak Sendromunun semptomları, altta yatan bir nedene değinmek mümkünse genellikle ortadan kalkar. Ancak neden bilinmiyorsa, semptomlar bazen zamanla daha da kötüleşebilir ve kişinin hayatını ciddi şekilde etkileyebilir. Huzursuz Bacak Sendromu yaşamı tehdit etmez, ama ciddi vakalar uykuyu bozabilir (uykusuzluğa neden olabilir), anksiyete ve depresyonu tetikleyebilir.

Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Hafif şiddette yakınmalar masaj, sıcak ve soğuk pres uygulaması, egzersiz ile gerileyebilir. Huzursuz Bacak Sendromu orta şiddette seyreden hastalarda alternatif tedavi seçenekleri ile rahatlama sağlanabilir. Hardal tohumu, çörekotu yağı, Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, papatya çayı, nane çayı ve lavanta sabunu rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Kliniğimizde Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi