Baş Ağrıları - Migren

Baş ağrısı, çoğu insanın yaşamı boyunca birçok kez yaşayacağı çok yaygın bir durumdur. Baş ağrısının ana semptomu, baştaki veya yüzdeki ağrıdır. Bu ağrılar zonklayıcı, sabit, keskin veya donuk olabilir. 150’den fazla baş ağrısı türü vardır. Migren, bu baş ağrısı türleri arasında en yaygın olanlardan biridir.

Baş ağrılarının ailelerde, özellikle migrenlerde kalıtsal olma eğilimi vardır. Aslında, ebeveynleri migren olan çocukların da migren geliştirme olasılığı dört kat daha fazladır.

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Zonklayıcı, rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı baş ağrısının farklı türleri vardır. Yaygın baş ağrısı çeşitleri şunlardır:

  • Gerilim Tipi Baş Ağrısı
  • Baş Zonklaması
  • Migren Baş Ağrısı
  • Adet Migreni
  • Hipertansiyon Baş Ağrısı
  • Travma Sonrası Baş Ağrısı

Baş Ağrıları ve Migren Neden Olur?

Baş ağrısı; beyin, kan damarları ve çevredeki sinirler arasında etkileşime giren sinyallerden kaynaklanır. Baş ağrısı sırasında, bilinmeyen bir mekanizma, kasları ve kan damarlarını etkileyen belirli sinirleri harekete geçirir. Bu sinirler beyne ağrı sinyalleri gönderir.

Migren ise tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak araştırmacılar, migrenin, kararsız sinir hücrelerinin çeşitli faktörlere (tetikleyiciler) aşırı tepki vermesiyle sonuçlandığını düşünmektedir. Sinir hücreleri, kan damarlarına uyarı gönderir ve beyinde kimyasal değişikliklere neden olur. Sonuç, ağrıyı devre dışı bırakmaktır.

Gerilim tipi baş ağrısı veya migrenin yaygın tetikleyicileri şunları içerir:
– Alkol kullanımı
– Yeme veya uyku düzenlerinde değişiklikler
– Depresyon
– Aile ve arkadaşlar, iş veya okulla ilgili duygusal stres
– Aşırı ilaç kullanımı
– Kötü duruşun neden olduğu göz, boyun veya sırt zorlanması
– Aydınlatma
– Gürültü
– Hava değişiklikleri

Migrenin başlamasına neden olan sebepler arasında; stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, iklimsel değişiklikler gösterebilir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren ağrısı, başın derinliklerinden gelen yoğun bir nabız hissi olarak tarif edilmektedir. Bu ağrı günlerce sürebilir. Migren baş ağrıları, günlük rutinleri önemli ölçüde etkiler. Migren ağrısı zonklayıcıdır ve genellikle tek taraflıdır.

Migren baş ağrıları olan kişiler genellikle ışığa ve sese karşı duyarlıdır. Bulantı ve kusma da sıklıkla görülür. Hacamatla Migrenden kurtulanlar, uzun bir dönem rahat bir şekilde yaşamlarına devam edebildiklerini açıklamışlardır.

Migrene Ne İyi Gelir?

Zencefil, patates, nane, muz, yoğurt tüketimi ve lavanta buharı baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kliniğimizde Baş Ağrıları ve Migren Tedavisi