Tenisçi Dirseği

Tenisçi dirseği, dirseğin dış çevresinde ağrıya neden olan bir durumdur. Klinik olarak lateral epikondilit olarak bilinir.

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit), genellikle dirsek ekleminin yakınında, önkol kaslarının aşırı kullanımı veya tekrarlanan hareketlerinden sonra olur. Adına rağmen, tenisçi dirseği geliştiren tek kişi sporcular değildir. İşleri tenisçi dirseğine yol açabilecek hareket türlerine sahip kişilerde de görülebilir. Bu meslekler arasında örnek olarak tesisatçılar, ressamlar, marangozlar ve kasaplar gösterilebilir.

Tenisçi Dirseği Neden Olur?

Tenisçi dirseği genellikle dirseğe bağlı olan ve bileği düzeltmek için kullanılan kasların aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Kaslar gerginse, dirseğin dışındaki kemikli yumru (lateral epikondil) yakınında küçük yırtıklar ve iltihap gelişebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, tenisçi dirseği bazen tenis oynamaktan kaynaklanır, ancak dirsek eklemine tekrar tekrar baskı yapan herhangi bir aktivite buna neden olabilir. Dirseğin iç tarafında oluşan ağrıya ise golfçü dirseği denir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseği ile ilişkili ağrı, dirseğin dışından ön kola ve bileğe yayılabilir. Ağrı ve güçsüzlük şunları yapmayı zorlaştırabilir:

  • El sıkışı veya bir nesneyi tutma
  • Kapı kolunu çevirme
  • Bir fincanı tutma

Tenisçi Dirseği Nasıl Geçer?

Tenisçi dirseği tedavi olmaksızın iyileşir (kendi kendini sınırlayan bir durum), ancak semptomları iyileştirebilecek ve iyileşmeyi hızlandırabilecek tedaviler mevcuttur.

Kliniğimizde Tenisçi Dirseği Tedavisi