Kireçlenme

Osteoartrit ya da halk adında bilindiği şekliyle kireçlenme, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen artritin en yaygın şeklidir. Kemiklerin uçlarını çevreleyen koruyucu kıkırdağın zamanla aşınması sonucunda oluşur.

Osteoartrit Neden Olur?

Kireçlenme, kemikler arasındaki eklem kıkırdağının hasar görmesi veya parçalanmasından kaynaklanır. Herhangi bir eklemi etkileyebilir, ancak tipik olarak eller, dizler, kalçalar, bel ve boyunda görülür.

Belirtileri ve semptomları tipik olarak 50 yaşın üzerindeki bireylerde daha sık görülür, ancak Osteoartrit, özellikle de menisküs gibi önceden eklem yaralanması geçirmiş çok daha genç insanları da etkileyebilir.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar aniden ortaya çıkmak yerine zamanla gelişme eğilimindedir. En yaygın kireçlenme belirtileri şunlardır:

  • Aktivite sırasında, uzun aktiviteden sonra veya günün sonunda eklemde ağrı.
  • Genellikle sabahları veya dinlendikten sonra ortaya çıkan eklem sertliği.
  • Hareket ettikten sonra kaybolabilecek sınırlı hareket aralığı.
  • Bir eklem büküldüğünde duyulan kıkırdak sesi.
  • Eklem çevresinde şişlik.
  • Eklem çevresinde kas zayıflığı.
  • Eklem dengesizliği veya burkulma (diz dışarı çıktığında olduğu gibi).

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenmenin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak ilaçlar, yardımcı cihazlar ve diğer tedaviler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun yanında Osteoartrit ağrılarını hafifletebilecek yöntemler mevcuttur.

Aşırı kilo, kalçalar, dizler, ayak bilekleri, ayaklar ve sırt dahil olmak üzere ağırlık taşıyan eklemlere ek kuvvet ve stres uygular. Kilo vermek, ağrıyı azaltmaya ve eklem hasarını yavaşlatmaya yardımcı olur. Kaybedilen her kilo, alt vücut eklemlerindeki dört kilo baskıyı ortadan kaldırır.

Orta seviyede yapılabilecek egzersizler de kireçlenmenin etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Kliniğimizde Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit, zamanla kötüleşen ve sıklıkla kronik ağrıya neden olan dejeneratif bir hastalıktır. Eklem ağrısı ve sertliği, günlük işleri zorlaştıracak kadar şiddetli hale gelebilir. Kliniğimizde kireçlenme tedavisi olarak şu yöntemler kullanılmaktadır: