Eklem Romatizmaları

Romatoid artrit olarak da bilinen eklem romatizmaları, eklemlerde ağrı, şişme ve sertliğe neden olan uzun süreli bir durumdur. Durum genellikle elleri, ayakları ve bilekleri etkiler.

Romatoid Artrit Neden Olur?

Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bu, bağışıklık sisteminizin (genellikle enfeksiyonla savaşır) yanlışlıkla eklemlerinizi çevreleyen hücrelere saldırdığı ve eklemleri şişmiş, sert ve ağrılı hale getirdiği anlamına gelir.

Zamanla bu eklemlere, kıkırdağa ve yakındaki kemiğe zarar verebilir.

Eklem Romatizması Belirtileri Nelerdir?

Eklem romatizmasının ana belirtileri eklem ağrısı, şişme ve sertliktir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde daha genel semptomlara ve iltihaplanmaya neden olabilir. Romatoid artrit belirtileri genellikle birkaç hafta içinde yavaş yavaş gelişir, ancak bazı vakalar birkaç gün içinde hızla ilerleyebilir. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Eklem romatizması esas olarak eklemleri etkiler. El ve ayaklardaki küçük eklemler genellikle ilk etkilenen eklemler olmasına rağmen, vücuttaki herhangi bir eklemde sorunlara neden olabilir. Romatoid artrit tipik olarak eklemleri simetrik olarak (vücudun her iki tarafını aynı anda ve aynı ölçüde) etkiler, ancak bu her zaman böyle olmaya da bilir.

Romatoid  artrit ile ilişkili eklem ağrısı genellikle zonklayıcı olarak tarif edilen bir ağrıdır. Sabahları ve bir süre hareketsiz kaldıktan sonra genellikle daha kötüdür.

Eklem romatizmasından etkilenen eklemler sert hissedebilir. Örneğin, ellerde eklem romatizması varsa, parmaklar tam olarak bükülemeyebilir veya yumruk oluşturulamayabilir.

Eklemleri etkileyen sorunların yanı sıra, romatoid artritli bazı kişilerde aşağıdakiler gibi daha genel belirtiler de görülebilir:

  • Yorgunluk ve enerji eksikliği
  • Yüksek sıcaklık
  • Terlemek
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Göz kuruluğu
  • Göğüs ağrısı

Eklem Romatizması Tedavisi

Romatoid artritin belirli bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, erken teşhis ve uygun tedavi, bu durumdaki birçok insanın alevlenmeler arasında aylar hatta yıllar geçirmesini sağlar. Ana tedavi seçenekleri şunları içerir:

Semptomları hafifletmek ve durumun ilerlemesini yavaşlatmak için uzun süreli ilaç kullanımı.

Destekleyici tedaviler, hareket halinde tutmaya ve günlük aktivitelerde yaşanılan sorunları yönetmeye yardımcı olur.

Gelişen herhangi bir eklem problemini düzeltmek için ameliyat.

Kliniğimizde Romatoid Artrit Tedavisi

Kliniğimizde eklem romatizmalarının etkisini azaltmaya yönelik olarak alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.