Dizde Sıvı Kaybı

Dizde ağrı, çatlama sesi veya sıkışma hissi, azalmış sinovyal sıvının belirtileri olabilir. Dizde sıvı kaybı tedavi edilmezse diz osteoartritine yol açabilir.

Dizde Sıvı Kaybı Nedir?

Sinovyal sıvı veya genel olarak bilinen adıyla eklem sıvısı, kalın ve yapışkan bir kıvama sahiptir. Diz ekleminde sürtünmeleri azaltmak için kayganlaştırıcı ve vücudun hareketine yardımcı olan bir amortisör görevi görür. Sinovyal sıvı sayesinde kalkmak, oturmak veya ayakta durmak gibi hareketler zahmetsizce yapılabilir. Sinovyal sıvı, yürürken veya koşarken kemik yüzeyinin uçlarını yastıkladığı için diz eklemi üzerindeki basıncı da azaltır.

Dizde Sıvı Kaybı Neden Olur?

Vücudut sinovyal sıvıyı kendi üretir. İlerleyen yaşa bağlı olarak ise dizdeki eklem sıvısı miktarı azalır. Sıvının çabuk kurumasına neden olan başka faktörler de vardır. Aşırı kilolu olmak, diz ekleminde sıvı üretiminin etkinliğini ciddi şekilde etkileyen bir diz yaralanması veya travması, yan oturma veya dizleri düzenli olarak bükme gibi dizlerin yanlış fiziksel hareketi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Diyabet, yüksek tansiyon, gut veya romatizma gibi bazı kronik hastalıklar da eklem sıvısının kurumasına neden olan faktörlerdendir.

Dizde Sıvı Kaybı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak dizde sıvı kaybı belirtileri şunlardır:

  • Diz ağrısı ve sertliği.
  • Özellikle yürürken veya bükülürken diz kapağında gelen yüksek ses.
  • Diz yüzeyini çevreleyen şişme veya kızarıklık.

Dizde Sıvı Kaybı Tedavisi

Diz eklemindeki sinovyal sıvıyı artırmak için ilaç tedavisinin yanı sıra, ağrıyı azaltmak için eklem arasındaki kıkırdağa doğal sinovyal sıvı ile benzer bir bileşime sahip Hyaluronik Asit veya yapay eklem sıvısı enjekte edilebilir. Yapay eklem sıvısına ek olarak, diğer bir tedavi seçeneği, hasarlı dokuları onarmak, yaralanmayı tedavi etmek ve iltihabı azaltmak için PRP enjeksiyonu da tercih edilebilir.

Kliniğimizde Dizde Sıvı Kaybı Tedavisi

Kliniğimizde muayene sonrasında hastaya en uygun tedavi yöntemleri belirlenir.

  • PRP
  • Proloterapi