Bel-Boyun Fıtıkları

Bel, boyun, kasık ve göbek gibi farklı bölgelerde görülebilen fıtık, kas veya çevresindeki dokularda görülebilen zayıflıktan kaynaklıdır. İlerlemesi durumunda son çare olarak ameliyat yapılır. Kliniğimizde ise muayene sonrasında ameliyatsız fıtık tedavisi yapılmaktadır.

Fıtık Nedir?

Fıtık, vücudun iç kısmında yer alan doku ya da kasların bir bölümünün, kastaki veya çevreleyen doku duvarındaki bir zayıflıktan geçerek yerinden kayması ya da dışa doğru çıkmasıdır.

Lomber Omurga (Alt Sırt – Siyatik): Siyatik sıklıkla alt sırttaki fıtıklaşmadan kaynaklanır. Bir veya birkaç sinire baskı yapması, kalçadan bacağa ve bazen de ayağa yayılan ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir. Genellikle bir taraf (sol veya sağ) etkilenir. Bu ağrı genellikle keskin ve elektrik çarpması benzeri olarak tanımlanır. Ayakta durmak, yürümek veya oturmakla daha şiddetli olabilir. Bacağı etkilenen taraftaki düzleştirme genellikle ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Bacak ağrısı ile birlikte bel ağrısı da görülebilir. Ancak akut siyatik için bacaktaki ağrı genellikle beldeki ağrıdan daha kötüdür.

Servikal Omurga (Boyun) Fıtığı: Servikal Radikülopati; boyunda veya omuz kürekleri arasında donuk veya keskin ağrı, koldan ele veya parmaklara yayılan ağrı veya uyuşma ya da karıncalanma gibi belirtilere sahiptir. Ağrı, boynun belirli pozisyonları veya hareketleriyle artabilir.

Bel ve Boyun Fıtıkları Neden Olur?

Tek bir aşırı zorlanma veya yaralanma fıtığa neden olabilir. Bununla birlikte, yaşlanmaya bağlı olarak da dejenere olur ve bağlar zayıflamaya başlar. Bu dejenerasyon ilerledikçe, nispeten küçük bir gerilme veya bükülme hareketi fıtığa neden olabilir.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık disklerin çoğu alt sırtta meydana gelir, ancak boyunda da oluşabilirler. İşaretler ve belirtiler, diskin nerede olduğuna ve diskin bir sinire baskı yapıp yapmadığına bağlıdır. Fıtıklaşmış diskler genellikle vücudun bir tarafını etkiler.

  • Kol veya Bacak Ağrısı: Bel fıtığı alt sırttaysa, bel ağrısının yanı sıra genellikle kalça, uyluk ve baldırda da ağrı hissedilir. Ayağın bir kısmında da ağrı görülebilir.
  • Boyun fıtığı, genellikle omuz ve kolda ağrı oluşturur. Öksürme, hapşırma veya belirli bir pozisyonda hareket edildiğinde bu ağrı kol ya da bacağa vurabilir. Ağrı genellikle keskin veya yanıcı olarak tanımlanır.
  • Uyuşma veya Karıncalanma: Fıtıklaşmış bir diski olan kişilerde, genellikle etkilenen sinirlerin bağlı olduğu vücut kısmına yayılan uyuşukluk veya karıncalanma görülür.
  • Zayıflık: Etkilenen sinirlerin hizmet verdiği kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, tökezlemeye veya eşyaları kaldırma ya da tutma yeteneğinin azalmasına neden olabilir.

Fıtık Tedavisi

Fıtık tedavisi için erken dönemde tedaviye başlamak önemlidir. Fıtık ilerlemeden gerekli egzersiz çalışmalarıyla tedavi edilebilir. Kliniğimizde ameliyatsız fıtık tedavisi yapılmaktadır.

Kliniğimizde Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi