Ağrı Şikayetleri

Ağrı, yaşam tarzı ve yaşam kalitesi üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Kronik ağrı şikayetleri; kanser, sinir yaralanmaları, diyabet, romatolojik rahatsızlıklar, koroner arter hastalığı ve diğer birçok hastayı etkileyebilir.

Ağrı Nedir?

Beyin ve omurganın içindeki sinirler (omurilik sinirleri) merkezi sinir sistemini oluşturur. Omurilik sinirleri, vücuttan beyne neler olup bittiğini anlatmak için mesajlar taşır.

Beyin, herhangi bir şey yapması gerektiğinde bu mesajlardan hareket eden bir kontrol merkezi gibi davranır. Mesajların ve beynin bir alarm sistemi oluşturmak için nasıl bir araya geldiğini düşünmek bazen daha kolaydır. Ağrı hissine yol açan şey, alarm sisteminden gelen bu bilgiyi beynin yorumlamasıdır. Bazen beynin bu sinyalleri yorumlaması doğru değildir.

Genellikle ağrının zamanla yatışmasını bekleriz ancak bazen beyin ağrı sinyalleri göndermeye devam eder. Bu sinyallerin durdurulması zor olabilir, genellikle yoğundur ve bazen belirgin bir sebep olmadan geliyormuş gibi görünür. Bu gerçeği anlamak her zaman kolay değildir, ancak bu acının hala “gerçek” olduğunu anlamak önemlidir.

Ağrı şikayetleri genel olarak, ilaca veya tedaviye rağmen 12 haftadan uzun süren ağrıları ifade eder. Çoğu insan, bir yaralanma veya ameliyattan sonra ağrıdan kurtulur ve normale döner. Ancak bazen ağrı daha uzun süre devam eder veya herhangi bir yaralanma ya da ameliyat öyküsü olmadan ortaya çıkar.

Kronik Ağrı Şikayetleri Neden Olur?

Bazen kronik ağrının bariz bir nedeni bulunur. Artrit veya kanser gibi devam eden ağrıya neden olabilecek uzun süreli bir hastalık ağrı şikayetlerine neden olabilir.

Yaralanmalar ve hastalıklar ayrıca vücutta acıya karşı daha duyarlı hale getiren değişikliklere yol açabilir. Bu değişiklikler, orijinal yaralanma veya hastalıktan iyileştikten sonra bile yerinde kalabilir. Burkulma, kırık kemik veya kısa süreli bir enfeksiyon gibi bir durum kronik ağrıya neden olabilir.

Bazı insanlar ayrıca bir yaralanma veya fiziksel hastalığa bağlı olmayan kronik ağrıya sahiptir. Psikojenik ağrı veya psikosomatik ağrı olarak adlandırılan bu ağrı şikayetleri; stres, kaygı ve depresyon gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir.

Ağrı Şikayetleri Hangi Bölgelerde Görülür?

Kronik ağrı birçok farklı biçimde gelebilir ve vücutta görünebilir. Yaygın kronik ağrı türleri şunları içerir:

  • Artrit veya eklem ağrısı.
  • Sırt ağrısı.
  • Boyun ağrısı.
  • Migren dahil baş ağrıları.
  • Her yerde kas ağrısı (fibromiyalji gibi).
  • Nörojenik ağrı.

Kliniğimizde Ağrı Şikayetleri Tedavisi

Ağrı tedavileri; enjeksiyon müdahaleleri, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri kombinasyonunu bireysel olarak uyarlamaya odaklanır. Kliniğimizde kronik ağrı tedavisi için tercih edilen yöntemlerden bazıları şunlardır: